Historia Fundacji

Fundacja „Praca dla Niewidomych” została utworzona w roku 1991. decyzją Komitetu Pomocy Niewidomym w Polsce z siedzibą w Nowym Jorku. Fundacja realizuje projektu inicjowane wraz z Komitetem. Komitet wspiera Fundację w jej działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

 Celem działania Fundacji jest niesienie pomocy osobom niewidomym, a od lat 90-tych szerszej grupie osób z niepełnosprawnościami. Pomoc ta polega na tworzeniu miejsc pracy i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami poprzez ich wszechstronną rehabilitację zawodową, rehabilitację społeczną oraz rehabilitację medyczną.

W latach 1999-2008 Fundacja administrowała i ponosiła część kosztów utrzymania Domu Dziecka Niewidomego w Warszawie. Do domu przyjmowane były dzieci całkowicie niewidome. Opieka nad nimi i ich wychowaniem i rehabilitacją zajmowała się wyspecjalizowana kadra pod kierownictwem śp. Pani Cecylii Czartoryskiej. Pani Cecylia była laureatem nagrody „Fundacji Praca dla Niewidomych”.

W 1998 roku Fundacja utworzyła Warsztat Terapii Zajęciowej w Płocku. Placówka miała za zadanie nieść pomoc osobom niewidomym poprzez zwiększanie poczucia własnej wartości oraz przygotowanie do pracy na otwartym lub chronionym rynku pracy. W roku 2007 Fundacja przekazała prowadzenie WTZ miejscowej organizacji – Towarzystwu Pomocy Dzieciom.

Najważniejszym wydarzeniem w historii Fundacji było powołanie do życia Rolniczego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stanisławowie k/Drobina. W latach 2000-2001 trwał proces uruchomienia działalności RZAZ tj. zakupu nieruchomości we wsi Stanisławowo, otrzymania od Wojewody Mazowieckiego decyzji o nadaniu statusu Zakładu Aktywności Zawodowej, podpisania umowy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wykupione przez Fundacje, przy wsparciu Komitetu, gospodarstwo rolne zostało przystosowane do kształcenia zawodowego i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, zamieszkałych na terenach wiejskich. W Zakładzie, działającym na zasadzie gospodarstwa rolnego, odbywa się produkcja posiłków oraz żywności w oparciu o własne zasoby warzyw i owoców.
Program rehabilitacyjny uczestników Zakładu obejmuje:

◦ zajęcia w sali rehabilitacyjnej,
◦ pomoc psychologa,
◦ organizację imprez kulturalno – rozrywkowych,
◦ przygotowanie osób do pracy i realizacji zadań produkcyjnych RZAZ
◦ rehabilitacje społeczną, umiejętność współpracy w zespole, nauka samodzielności życiowej.

Nadrzędnym celem Zakładu jest:
– przysposobienie osób z niepełnosprawnościami do samodzielnego życia. W RZAZ miejsce pracy znalazło 64 osoby z niepełnosprawnością, które jednocześnie pracują i szkolą się w zawodach rolniczym, ogrodniczym, produkcji i dystrybucji posiłków, produkcji produktów mrożonych.
Zakład tradycyjnie zajmuje się dożywiania dzieci z wiejskich szkół. Poprzez dostarczanie przez osoby z niepełnosprawnościami posiłków do szkół, uczy dzieci akceptacji i szacunku do osób z różnymi ograniczeniami. Naszym pracownikom, daje to wiarę w siebie, nadaje życiu sens, radość i poczucie społecznej przydatności.

Za realizacje tego przedsięwzięcia Zakład został nagrodzony przez Premiera w 2003 roku, a przez prezydenta RP i Marszałka Województwa mazowieckiego w 2004 roku.
W 2006 roku Zakład zdobył uznanie i nagrodę w konkursie organizowanym przez Fundację Wspomagania Wsi za projekt „My sprawni inaczej rozwiązujemy nasze problemy na słodko – pszczoła kampinoska nadzieją niepełnosprawnych”. Projekt ten był ciekawym pomysłem na aktywizację społeczności lokalnej oraz integrację społeczną, ponieważ zawodu pszczelarza uczestnicy RZAZ uczyli się wraz z miejscową ludnością na bazie pasieki założonej ze środków otrzymanych z Fundacji Wspomagania Wsi.
Zakład zyskał również uznanie ogólnopolskiej Kapituły Konkursu „Lodołamacze 2007”, która nagrodziła Zakład statuetką za działalność rehabilitacyjną, zawodową i społeczną.
„Lodołamacze łamią lody niechęci, braku tolerancji i niezrozumienia, kruszą bariery i stereotypy, wskazują i torują drogę”.

Dzięki środkom z Komitetu Pomocy Niewidomym w Polsce w roku 2006 zakład powiększył swój stan posiadania o nowy obszerny budynek rehabilitacji. W 2007 roku Fundacja wyposażyła i dostosowała kuchnie do wymogów sanitarnych, a w roku 2018 rozbudowała kuchnie i wyposażała w urządzania i sprzęt do produkcji pierogów i wyrobów garmażeryjnych.
W trakcie działania RZAZ powstał budynek biurowy z salą recepcyjną i miejsce na szkolenia osób z niepełnosprawnościami. W 2016 powstał budynek przechowalni warzyw i sprzętu rolniczego. Wraz z rozwojem RZAZ powstała nowa oczyszczalnia ścieków, system zasilania w energię słoneczną poprzez system fotowoltaiczny, nowoczesny sprzęt rolniczy i park samochodowy do transportu pracowników z niepełnosprawnościami.

.

Oficjalne otwarcie Zakładu nastąpiło w lipcu 2001 roku. Obecnie w Rolniczym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Stanisławowie pracuje 64 osób niepełnosprawnych i 23 instruktorów i pracowników obsługi. (Więcej w zakładce „RZAZ Stanisławowo”)

Kolejnym projektem był Dom Małego Dziecka Niewidomego, którym Fundacja administrowała i ponosiła część kosztów utrzymania od 1999 do 2008roku.
Pomysł na powstanie Domu Dziecka Niewidomego zrodził się w roku 1982 w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Pierwsi podopieczni zamieszkali w nowym Domu w marcu 1984 roku. Fundacja przejęła od Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach opiekę nad Domem Dziecka w lipcu 1999 roku.

Jednym z ważniejszych aspektów działalności Fundacji stało się prowadzenie i finansowanie prac związanych z wykorzystaniem i przystosowaniem nowych technologii do potrzeb osób niewidomych. Fundacja zaplanowała i zorganizowała powstanie i produkcję pierwszego w Polsce syntezatora mowy czytającego czarnodruki w języku polskim pod nazwą ,,Auto –Lektor’’.

W 2008 roku Zarząd Fundacji zorganizował pierwszą konferencję poświęconą działalności pomocowej dla osób niewidomych i słabowidzących pod tytułem ,,Rolniczy Zakład Aktywności Zawodowej – dobry przykład spełniania się niepełnosprawnych w pracy zawodowej’’. W trakcie spotkania, które odbyło się na terenie RZAZ w Stanisławowie, Prezesowi Komitetu Pomocy Niewidomym w Polsce z siedzibą w Nowym Jorku Panu Stanisławowi Świderskiemu wręczono medal „Pro Masovia” za całokształt działalności pomocowej i zaangażowania się na rzecz społecznego rozwoju Mazowsza. W 2010 roku w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu odbyła się kolejna zorganizowana przez Fundację konferencja pt. „Polsko – ukraińskie doświadczenia w rehabilitacji i aktywizacji osób z dysfunkcją narządu wzroku’’.

W latach 2015-2016 Fundacja podpisując umowę ze Starostą Wysokomazowieckim zobowiązała się do utworzenia i prowadzenia ZAZ – Ośrodka Turystyczno-Rehabilitacyjnego. W miejscowości Krzyżewo został założony Zakład Aktywności Zawodowej który zatrudniał 44 osoby niepełnosprawne i kilkanaście osób personału obsługi. Celem ZAZ, poza najważniejszą rehabilitacją zawodową i społeczną niepełnosprawnych pracowników ZAZ, było promowanie regionu i stworzenie warunków, w oparciu o bazę w Krzyżewie, do rozwoju ruchu turystycznego powiatu wysokomazowieckiego wykorzystując unikalne warunki przyrodnicze, zasoby fauny i flory, a także kultury i tradycji regionu. ZAZ Krzyżewo stał się ważnym ośrodkiem aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami na Podlasiu. Ale też ważnym centrum rozwoju turystki, hipoterapii, promowania kultury i piękna Podlasie.
W roku 2021 starosta wysokomazowiecki, Pan Bogdan Zieliński, w sposób arbitralny, naruszający zasady życia społecznego, bez elementarnej troski o los ludzi niepełnosprawnych, niszcząc ogromny dorobek i wysiłek, także finansowy, Fundacji „Praca dla Niewidomych” w stworzeniu ZAZ Krzyżewo, pozbawił ZAZ możliwości działania. Starosta nie podjął żadnych prób pomocy Fundacji w zapewnieniu wsparcia dla osób niepełnosprawnych.

Fundacja „Praca dla Niewidomych” i jej Zarząd, mając na uwadze przede wszystkim życie i pracę 44 osób z niepełnosprawnościami, podjęła ogromny wysiłek finansowy i organizacyjny, dla zapewnienia dalszej działalności ZAZ i w roku 2022 uruchomiła działalność ZAZ pod nazwa ZAZ „Zielone Podlasie” w miejscowości Ruda, w gminie Krypno. Pomoc wójta gminy oraz przychylność radnych gminy, otwartość lokalnej społeczności, pozwoliła nam utworzyć nowe miejsce pracy dla 42 osób niepełnosprawnych. ZAZ prowadzi pensjonat, profesjonalną kuchnie, hipoterapię, naukę jazdy konnej, usługi rehabilitacyjne.

Fundacja, mając swoją główną siedzibę i biuro w Warszawie, realizuje również własne autorskie działania – ogromna w tym zasługa i pomoc Komitetu Pomocy Niewiadomym w Polce – nakierowane na pomoc i wsparcie dla środowiska osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych i słabowidzących. Zaliczają się do nich między innymi: projekt bezpłatnych porad prawnych dla osób niepełnosprawnych, organizowanie wycieczek dla osób niewidomych o charakterze kulturalnym i integracyjnym, spotkania przedświąteczne oraz eventy okolicznościowe jak uroczysty koncert z okazji Dnia Białej Laski. Od kilku lat Fundacja wspiera również niewidomych i słabowidzących studentów, do których adresowany jest program stypendialny. Jednocześnie Fundacja aktywnie współpracuje z innymi podmiotami o podobnych celach lub wpiera je finansowo.

Jak pomóc?

Nasze działania nie byłyby możliwe bez pomocy wielu ludzi, także bez Twojej pomocy. Każde, nawet najmniejsze wsparcie, to szansa na godne życie i pracę osób niepełnosprawnych. Ty też możesz pomóc.
Wspomóż nas
Z nadzieją liczymy na Państwa wsparcie i dziękujemy za każdą nawet najmniejszą wpłatę. Wasza pomoc przyczyni się do polepszania warunków życia i pracy osób niewidomych i słabowidzących. Klikając poniżej, znajdą Państwo formularz przelewu, który można wydrukować i wypełnić.
Kampania 1,5 %
Pomóż osobom niewidomym zobaczyć nadzieję na lepsze jutro. Przekaż 1,5% podatku Fundacji „Praca dla Niewidomych”
Wspomóż nas
Z nadzieją liczymy na Państwa wsparcie i dziękujemy za każdą nawet najmniejszą wpłatę. Wasza pomoc przyczyni się do polepszania warunków życia i pracy osób niewidomych i słabowidzących. Klikając poniżej, znajdą Państwo formularz przelewu, który można wydrukować i wypełnić.

Formularz przelewu

Kampania 1,5 %
Pomóż osobom niewidomym zobaczyć nadzieję na lepsze jutro. Przekaż 1,5% podatku Fundacji „Praca dla Niewidomych”
Newsletter
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „Zapisz”, aby być na bieżąco z naszymi wydarzeniami

Komitet Pomocy Niewidomym

Komitet Pomocy Niewidomym w Polsce z siedzibą w Nowym Jorku (Committee for the Blind of Poland) jest polonijną organizacją charytatywną zajmującą się zbieraniem funduszy na pomoc dla środowiska niewidomych w Polsce oraz wprowadzaniem i udostępnianiem innowacji służacych osobom niewidomym i słabowidzącym.

Budownictwo
Zaopatrzenie materiałowe
Szkolenie
Przekaz technologii
Szkolenie
Przejdź do treści